Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Svatého Štěpána

správce 0

Nahlédněme do knih, abychom našli zmínku o jednom z vánočních dnů, který si naše soubory již tradičně vybírají k vystoupení v kostele Sv. Havla v Rožné.

František Štourač píše: Zato v druhý vánoční svátek bývalo rušno. Po obědě vystupovali pacholci ze služby. Dopoledne i odpoledne přicházely koledovat děti příbuzných a sousedův, ale i chudé a cizí. 

Bohuslav Pernica zmiňuje: Byl to veselý den. Na Žďársku se provozovaly pastýřské hry. Drobotina chodila koledovat a bývala podarována jablky a ořechy. Koledovat chodili ovšem i dospělí, hlavně za stara. 

I my jsme 26. prosince přišli koledovat. Sice jsme neobcházeli dům od domu, ale do kostela jsme přinesli směsici koled zpívaných, mluvených i hraných. Letos opět s novinkami, které byly premiérové.

„Koledovala“ tu tedy drobotina, děti i dospělí a společným vystoupením chtěli potěšit nejen své rodiny, příbuzné, známé, ale i všechny „kolemjdoucí“.

Naši koledníci nepotřebují obdarovávat jablíčky a ořechy, neboť nejsou ani „chudí“a ani „cizí“. Odměnou jim byl projevený úsměv, potlesk a povzbuzení do dalších chvil při nacvičování, které mnohdy nejsou nejlehčí.

Peněžní dar 3 000 Kč, který se letos podařilo vykoledovat, použijeme na „zdravotní klauniády“ pro nemocné děti.  Vybranou částkou přispějeme na Zdravotní klauny, které jste letos mohli vidět 4. adventní neděli při adventním koncertu v České televizi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...