Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rok 2008

19. 1. 2008

V sobotu 19. ledna jsme vyrazily na předtančení do Doubravníku. Pozval nás místní oddíl skauta, který pořádal ples. Naše předtančení bylo na programu na 21 h.
Do Doubravníku jsme se dopravovaly auty. Cesta byla docela klidná, až na jednoho zajíce, který se nám připletl pod kola. Jinak jsme dojely v pohodě 🙂 s časovým předstihem, který jsme si nechaly na převlíkání. A právě tento okamžik pro nás byl velmi veselým, neboť právě při převlíkání jsem přišla o jediné boty, které jsem měla na sobě. Nastala totiž nepříjemná situace pro jednu tancující dívku, která si zapomněla přezutí a měla jen vysoké kozačky. Přišla za mnou s velkýma prosebnýma očima a bosýma nohama a sdělila mi, že nemá cvičky. Co jsem měla dělat? Na nohou jsem měla černé botky, které ke kroji pasovaly, tak jsem je s úsměvem na tváři půjčila 😀
Děvčata zatancovala Kola z Pivonic a Horácká kola perfektně a já konečně, těsně před odjezdem domů, dostala svoje botky zpět.

26. 1. 2008

Své 80. narozeniny oslavil pan Míla Brtník, „táta“ všech horáckých souborů. V sobotu 26. ledna mohli všichni příznivci horáckého folklóru slavit společně s ním v sále Domu kultury a odborů v Jihlavě na akci nazvané Brtníkoviny. Bylo to velmi příjemné setkání „dětí“, které přišly svému „tátovi“ popřát. A bylo jich tu opravdu hodně. 😉 Nebyl by to dobrý táta, kdyby svým dětem za všechna přání něco nepřipravil 🙂 A co bylo tím dárkem? Byla to jeho nová encyklopedie horáckých a podhoráckých krojů: Jaký kroj, tak se stroj. Veliký dar pro všechny, kterým je Horácko navždy domovem. Naše soubory se také připojují k mnoha gratulantům a přejí především pevné zdraví, spoustu dobrých nápadů a tvůrčího elánu.

29. 3. 2008

V sobotu 29. března 2008 probíhala v Jihlavě soutěž malých zpěváků nazvaná ZPĚVÁČEK 2008. I naše soubory vyslaly své zástupce. Do malé kategorie jsme přihlásili naši nejmenší Danielku Špačkovou a do hlavní kategorie Evičku Elsnerovou, Martina Uhra a Kamilu Uhrovou. Soutěž začala od nejmenších, a proto Daniela zpívala jako první z celého pole zpěváčků. Protože se naše „malá“ nebála a zpívala od srdce, tak jsme začali soutěž dobře. Evička, která přišla zpívat na velkou soutěž poprvé, taktéž bojovala a písničky se jí povedly. Naši ostřílení zpěváci Martin a Kamila postoupili z hlavní kategorie do užšího výběru – desítky nejlepších- a čekalo je ještě druhé kolo. Naše nervozita se zvyšovala…. Ve druhém kole se Martinovi i Kamile zpěv podařil, ale v desítce byla velká konkurence. Na rozhodnutí poroty jsme proto čekali s napětím. A jak to dopadlo? Pro náš soubor výborně! Martin postoupil ze třetího místa do celostátního kola (konat se bude od 9. do 11. května ve Velkých Losinách) a Kamila je nominovaná jako náhradnice. Slavíme úspěch!

9. a 17. 4. 2008

Máme velkou odvahu! Letos jsme se odvážili dokonce dvakrát! Ano, dvakrát jsme se vydali do Bystřice nad Pernštejnem, kde jsme představili naše výchovné koncerty. Pokud si chcete přečíst, co o nás napsala paní Eva, která se jednoho z předvedených koncertů zúčastnila – čtěte dál… 🙂

ROK NA HORÁCKU
aneb DĚCKA, VÍTE, CO JE NÁRODOPIS?

Na tuto otázku měly dětem základní školy v Bystřici nad Pernštejnem odpovědět právě děti – členové dětského národopisného souboru GROŠ z Dolní Rožínky na výchovných koncertech s názvem Rok na Horácku ve středu 9. dubna a ve čtvrtek 17. dubna 2008 v bystřickém kulturním domě.

Úkolem první části bylo, aby se školáci blíže seznámili se svým regionem Horácko. Kde se nachází, jak se zde dříve žilo, jak se lidé oblékali, česali, jaké písně si zpívali. Velmi zajímavé byly ukázky horáckých tanečních kroků.

V druhé části nás diváky provedli členové souboru Groš celým lidovým rokem od jara až do zimy. Jarní náladu nám připomněli velikonoční pomlázkou, pastvou housátek, obyčeji při čištění a otvírání studánek. Hry u potoka a tance s hrábkami při sušení sena v nás vyvolaly dojem voňavého léta. Po žních bylo již méně práce, a tak si mohli kluci hrát na vojáky. Dívky nám předvedly, co všechno se dělo při sklízení a zpracování lnu. S příchodem podzimu bylo nutné zorat pole a potom už se všichni těšili z vánočních koled. Při závěrečné písni „V dobrém jsme se sešli…“ nám bylo líto, že nám ten rok tak rychle uběhl.

Všech 35 členů souboru – od 4 do 22 let – účinkovalo s takovým zaujetím a radostí, že strhli diváky velké i malé. Výchovný koncert určitě svůj účel splnil hlavně tím, že názorně a neformálně zodpověděl otázku, co je národopis, a ukázal, že naši předkové i bez rozhlasu, televize, počítačů apod. dovedli nejen namáhavě pracovat, ale také se srdečně bavit.

Vedoucím souboru – Ivaně Janoušové, Simoně Špačkové a Evě Janoušové – patří dík za to, že vedou děti k úctě a lásce k tradicím našeho Horácka, i když to býval kraj chudý a často zapomínaný.

-er-

25. 4. 2008

V pátek 25. dubna naši úspěšní zpěváčci zazpívali v Jihlavě na koncertu vítězů. Jako hosté zde zahráli Skřípáci z Jihlavy a spolu se sestrou Ivou zazpívala krásné dvojhlasé písničky i naše loňská účastnice národního kola ve Velkých Losinách Radka Janoušová.

9. -11. 5. 2008

Ve dnech 9. – 11. května 2008 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil XIV. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČEK – VELKÉ LOSINY 2008. Soutěže se zúčastnilo 48 postupujících dětí z regionálních kol a hosté ze Slovenska, Bulharska, Polska a Ukrajiny. Mezi postupujícími byl i náš zástupce Martin Uher. Zpěváčkům letos ve Velkých Losinách mimořádně přálo počasí. Pár odpoledních kapek deště v průběhu finálového koncertu nemohlo pokazit krásné zážitky z rozkvetlého lázeňského parku a pestrého doprovodného programu. Mezi zajímavé nabídky patřily návštěvy Zámku a Ruční papírny ve Velkých Losinách, koupání v lázeňském krytém bazénu, sobotní diskotéka v Hotelu Dlouhé stráně a pohádkový les, plný humoru folklorního souboru Markovice z Postřelmova. Zajímavou součástí programu bylo také otvírání lázeňských pramenů.

11. 5. 2008

Kytičku“ upletenou z dětské radosti při „hře na vojáky a sklízení zelí“ jsme předali maminkám v neděli 11. května v Rožné.

31. 5 2008

V sobotu 31. května jsme se již poněkolikáté vydali „otvírat studánky“. Je to každoroční slavnost obce Tři Studně a my jsme speciálně pro ni vytvořili pásma Potok a U studánky. Pokaždé jsme se těšili, že předvedeme krásu lidového zvyku, ale každý rok nás zradilo počasí – buď pršelo celý den nebo jsme pěkně promokli při bouřce. Až letos jsme se radovali! Konečně byl krásný slunečný den a počasí vydrželo i během slavnosti.

19. 7. 2008

Máme za sebou týden radovánek a pilné práce při nacvičování programu na budoucí rok :-). Na Cikháji nám bylo dobře – vesele i smutně, pracovně i oddechově, unaveně i aktivně – a k tomu všemu nám výborně vařil pan vedoucí. Celý týden jsme se snažili vylepšovat své taneční dovednosti, ale i získávat pravěké zuby a lovit mamuta. Někdo si na památku odvezl zubů devět a někdo jen šest, ale všichni se z úlovků radovali. Krásným zakončením našeho týdne bylo vystoupení ve skanzenu na Veselém Kopci, kde nás diváci odměnili několikerým potleskem a radostí z našeho dovádění na pódiu.

13. 9. 2008

V sobotu 13. září jsme si 25 let opravdu užili. Byl krásný slunečný den. Jen teplo se někde schovávalo, 😉 takže nám byla občas i pěkná zima. Sešlo se nás hodně. A kdo nepřišel, ten nezažil tu pravou „usmívající se“ náladu.

19. 10. 2008

Již podruhé jsme byli pozváni do Bystřice nad Pernštejnem na hody. Letos jsme vzali s sebou i mladší členy souboru, aby ukázali jejich pásmo her. Nepřekonatelnou legraci jsme si tentokrát užili v okamžiku, když nám vypověděly službu jedny naším tancováním opotřebené hrábky. Prostě se trošičku deformovaly a zůstala jen tyčka. No, pobavili jsme se nejen my, ale i přihlížející diváci. 😀

29. 12. 2008

Ten vánoční čas dočkali jsme zas… Zněla zahajovací fanfára na vánočních koncertech našich souborů. V letošním roce zazpívaly děti u živého betléma směsici klasických českých koled, k nimž přidaly také koledy regionální – horácké. Jejich zpěv nejdříve zazněl 28. prosince  malým kostelíčkem sv. Havla v Rožné a hned 29. prosince se tóny rozezněly znovu v kostele sv. Bartoloměje v Rozsochách. Dětské zpěváčky doprovodila souborová muzika obohacená o děti hrající na flétny. V Rozsochách jsme pak zpívali spolu s místním sborem, který rozšířil náš program o krásné vícehlasé písně. Z koncertů jsme měli hřejivý pocit a radost, že jsme všem přítomným nadělili dárek v podobě písničkové vánoční nálady. A komu jsme udělali radost navíc? Koledováním se nám podařilo získat celkovou částku 7 500 Kč, kterou jsme (stejně jako loni) věnovali na konto darů malým pacientům Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Praze – Motole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...