Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Historie ROŽÍNKY

Psal se školní rok 1982/83 a tehdy poprvé paní Věru Palatickou napadlo s dětmi svojí čtvrté třídy založit národopisný kroužek. Asi nikdo netušil, co to obnáší, ale celá třída byla nápadem nadšená. Za velké pomoci rodičů se podařilo ušít první modrobíle pruhované sukně a obyčejné bílé plátěné košile. Děti si tehdy především hrály a opravdu je to bavilo. Občas někde svoje „umění“ předvedli na jevišti.

Zlomovým rokem konce dětských her se stal školní rok 1985/86, neboť tehdy se poprvé paní Palatická se svými čtyřmi žáky přihlásila na školení vedoucích folklorních souborů do Třebíče. Tehdy třídenní školení vedla paní Zdeňka Jelínková a u klavíru ji „statečně“ doprovázel pan Míla Brtník. Toto školení se souboru stalo osudným, protože tady se nás tehdy ujali členové souboru Vysočan z Jihlavy a za tři dny školení jsme dostali pěkně do těla. Od této doby k nám dvakrát ročně na celou sobotu několik let jezdil pan Ing. Míla Brtník. Bývalo to nacvičování tanců, kroků a průprav od rána do večera. Pokaždé to byla pěkná dřina, ale základy jsme pochytili.
Sobotní nácviky s „Brťou“, jak jsme mu pracovně říkali, probíhali až do ukončení vedení souboru paní Palatickou. Během práce paní Palatické se spousta dětí naučila základním tanečním krokům a v kolektivu ostatních dětí si především užila spousty legrace a „nervů“ během vystoupení v celé republice. Každý, kdo prošel „národopisem“ může zavzpomínat 😉
Po paní Palatické záštitu nad souborem převzala obec Dolní Rožínka. Postupem politických změn se musely všechny soubory, navazující na práci paní Palatické, spojit do Občanského sdružení Groš a následně i zapsaného spolku GROŠ, jehož součástí je i soubor Rožínka. V současné době pracuje pod vedením Simony Špačkové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...